Jeszcze nie tak dawno patrząc na to z perspektywy czasu, cięcie rur odbywało się palnikiem. Wykorzystywało się również specjalne maszyny. Mieliśmy wtedy do czynienia z dość wysokimi kosztami. W drodze rozwoju powstały nowe metody i rozwiązania. Na czym więc polega cięcie laserem rur?

Laserowe cięcie rur – informacje

Jak wszystko w dzisiejszym świecie, cały czas porusza się do przodu, w tej chwili laserowe cięcie rur to ogromne przyśpieszenie dla wszystkich inwestycji. Jest to również ogromna dokładność, a w tej branży jest ona bardzo ważna.

Proces ten jest oczywiście sterowany komputerowo, lecz nie toczy on się bez naszego udziału. Jest to na pewno spore ułatwienie, ale każdy element potrzebuje dobrania właściwych parametrów dla danego zlecenia w celu uzyskania precyzji.

Laserowe cięcie rur to dla całej gospodarki produkcyjnej ogromna rewolucja, która otwiera zupełnie nowe, nieznane wcześniej perspektywy. Możliwości są ogromne, w tym zapewnienie idealnie, dokładnego produktu przy powtarzalnym procesie produkcyjnym.

Na czym polega cięcie rur laserem?

Proces ten składa się z kilku ważnych elementów. Promień lasera otoczony jest gazem o dużej czystości, w zależności od ciętego materiału może być on inny. Służy on jako narzędzie cięcia. Jeśli chcemy uzyskać produkt, który będzie najwyższej jakości, laser powinien być prowadzony bardzo precyzyjnie.

Istnieją trzy metody cięcia rur laserem:

  • metoda spalania
  • metoda stapiania
  • metoda sublimacji

Bardzo ważne jest to, że taka precyzja cięcia laserowego wpływa na to, że pozwala ona uzyskać gotowy produkt, nie musimy wtedy go jeszcze dalej obrabiać. Jest on finalnie gotowy.

Zalety cięcia rur laserem

Jak każda metoda działania ma swoje zalety i wady. Jeśli chodzi o zalety to na pewno duża prędkość wypalania i doskonała jakość pracy. Dodatkowym plusem jest też niski koszt obsługi urządzenia, a także utrzymania w zależności na jakim sprzęcie działamy.

Kilka głównych zalet to:

  • możliwość cięcia elementów o różnych kształtach
  • automatyzacja
  • precyzyjna powtarzalność parametrów ciętych

Wycinarka laserowa odpowiednio dobrana wpływa nie tylko na jakość pracy, ale także finalny efekt elementu wycinanego. Precyzja i dokładność to niewątpliwie największe zalety cięcia laserem rur. W krótkim czasie można wyprodukować sporą ilość powtarzalnych elementów.

Na co zwrócić uwagę przy doborze firmy?

Cięcie laserem nie są już tylko dobrym wyborem dla właścicieli firm działających w sektorach gospodarki, ale również dla klientów indywidualnych. Warto powierzyć to zadanie doświadczonej i profesjonalnej firmie, która posiada nowoczesny park maszynowy oraz inwestuje w szkolenia. Musimy zwrócić uwagę na sprzęt jakim jest wykonywane dane zlecenie, ponieważ powinien on być najwyższej klasy.

Obraz autorstwa Michal Jarmoluk - Pixabay
Tags: